1. Kino czy teatr? Oto jest pytanie…

Warsztaty filmowe dla uczniów to doskonały moment ku temu, by poznać predyspozycje kinowe młodych ludzi i zachęcić ich do twórczej, grupowej pracy. To też czas na rozmowę o świecie, w którym się obracają oraz zainicjowanie dyskusji na temat tego, czym sztuka w ogóle jest. Tak było w przypadku gimnazjalistów, kiedy to przyszedł czas na rozmowę na temat ich preferencji kinowych i teatralnych. Na początku lekcji uczniowie odpowiadali na pytanie: KINO czy TEATR – odpowiednio argumentując swoje zdanie. W kolejnej fazie zajęć utrwaliliśmy definicje gatunków filmowych oraz wskazaliśmy różnice pomiędzy paradokumentem, serialem a filmem krótko- i pełnometrażowym. Następnie przyszedł czas na opowiedzenie przez uczniów fabuły filmu, który – wg nich – powinien obejrzeć każdy nastolatek.

2. Gwiazda filmowa, czyli kto?

Kolejny etap lekcji dotyczył pojęcia „gwiazda filmowa”. Uczniowie, podzieleni samodzielnie na grupy, musieli na dużym arkuszu papieru zapisać skojarzenia do tego wyrażenia. Aby zweryfikować myślenie o tym zagadnieniu, posłużyliśmy się definicją z internetowego słownika:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazda_filmowa

3.  Rozsypanki na start!

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali komplet rozsypanek. Składał się on z 28 części – były tam imiona i nazwiska aktorów, zdjęcia oraz krótka notka biograficzna. Zadaniem uczniów było dopasowanie do siebie  elementów rozsypanek w taki sposób, by wszystkie informacje o aktorach były ze sobą zgodne. Jako że wybrałam polskich i zagranicznych aktorów zupełnie subiektywnie, uczniowie mieli kłopot z dopasowaniem wszystkich części. Na szczęście z pomocą przyszedł im internet, dlatego mieli możliwość wyszukania potrzebnych informacji w sieci. W ten sposób powstały autorskie prace, które mogą zdobić ściany sali lekcyjnej.

4. Do pobrania

Jeśli chcecie wykorzystać gotowe zdjęcia i informacje do przeprowadzenia podobnych warsztatów, możecie sięgnąć do poniższych plików:

Udanych zajęć. 🙂

IB


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *